Domeny, Hosting
Korzyści posiadania własnego adresu IP
Co znajdziesz w tym artykule:
Dynamika rozwoju usług internetowych i rozwiązań technologicznych, sprawia, że nawet numery IP stają się „towarem” luksusowym. Pula adresów IP konsekwentnie wyczerpuje się. Dlaczego warto zadbać o jego posiadanie? Co oznacza własny adres IP i jak może on wesprzeć reputację Twojej domeny?
Co to jest numer IP
Każde urządzenie łączące się z Internetem potrzebuje niepowtarzalnego numeru identyfikacyjnego, z którym się komunikuje, zwanego „adresem IP”, gdzie „IP” oznacza „protokół internetowy”.
Adres IP to niepowtarzalny ciąg liczb identyfikujący urządzenie połączone z internetem. W przypadku Twojej witryny ten adres IP będzie identyfikował Twoją usługę na której przechowywane są pliki Twojej witryny. Jeśli masz własny adres IP, możesz uzyskać dostęp do swojej witryny internetowej, wpisując adres IP. Będzie wyglądać tak samo, jakbyś właśnie wpisał nazwę swojej domeny.
Adresami IP zarządza Internet Assigned Numbers Authority (IANA), który ponosi ogólną odpowiedzialność za pulę adresów protokołu internetowego (IP), oraz regionalne rejestry internetowe (RIR), do których IANA rozprowadza duże bloki adresów.
Dynamika sieci, a dostępność adresów IP
Jak możemy przeczytać w raporcie Cisco Annual Internet Report, szacuje się, że globalnie w 2023 roku niemal 70% populacji będzie podłączonych do sieci internet. To blisko 5,3 mld ludzi. W tym, 22,5 mln zasili szeregi internautów w Polsce.
Przypomnijmy, że niespełna 3 lata temu liczba internautów wynosiła 3,9 mld.[1] Rosnąca liczba użytkowników sieci internet, dynamika rozwoju stron internetowych sprawia, że adresy IP stają się zasobem, o który już należy walczyć, a w perspektywie kilku przyszłych lat będą towarem luksusowym. Już teraz na rynku wtórnym możemy znaleźć oferty dotyczące pomocy w uzyskaniu dodatkowej puli adresów.
Organizacją zarządzającą i przydzielającą w Europie adresy IP jest RIPE NCC. Duża ilość podmiotów zgłaszająca się po zasoby IP sprawia, że obecnie jej przydzielanie odbywa się z tak zwanej puli recyclingowej. Oznacza to, że nie ma wolnej puli adresów, a jedynie są to adresy, które wróciły do RIPE.
W listopadzie 2019 roku wyczerpaliśmy naszą pozostałą pulę adresów IPv4. oznacza to, że sieci w Europie i na Bliskim Wschodzie i w niektórych częściach Azji Środkowej nie mogą już otrzymać od nas „nowych” adresów IPv4, które nie były wcześniej używane przez inną sieć.[2]
Ripe.net
W listopadzie 2019 roku zostały przydzielone ostatnie adresy IP z wolnej puli. Wykres poniżej prezentuje obecną sytuację na rynku adresów IP będących w puli RIPE NCC.
Rodzaje IP
Mówiąc o adresie IP, możemy mówić o adresie statycznym i dynamicznym. Pierwszy z nich oznacza, że adres pozostaje cały czas taki sam. Nowe połączenie z siecią, nie wpływa na zmianę adresu IP. Z kolei, mówiąc o IP dynamicznym, jego adres ulega zmianie w ramach danej podsieci z każdym połączeniem z internetem.
Hosting a adres IP
Kiedy masz już domenę, potrzebujesz hostingu, do uruchomienia własnej strony internetowej, oraz skrzynek e-mail. Jednym z elementów jest adres IP, który możesz posiadać na własność, lub dzielić z innymi. Tutaj warto nakreślić, że w przypadku najpopularniejszego hosting współdzielonego, również adres IP ulega współdzieleniu z pozostałymi użytkownikami. W przypadku rozwiązania dedykowanego, otrzymujesz indywidualny adres IP.
Co to jest współdzielony adres IP?
Współużytkowane adresy IP są znacznie częstsze niż dedykowane adresy IP. W przypadku współdzielonego adresu, Twój adres IP jest używany przez wiele różnych domen. Większość współdzielonych hostów często używa wspólnego adresu IP. W praktyce to oznacza, że wspólnie ponosicie odpowiedzialność. Reputacja adresu IP tworzona jest przez wszystkich użytkowników hostingu. To realne zagrożenie dla Twoich usług. Wystarczy, że jeden z nich nie będzie przestrzegał zasad i praktyk wysyłki mailingowej, a konsekwencje będą zbiorowe. Odczujesz różnicę choćby na dostarczalności maili. Jeżeli taki adres IP zostanie zgłoszony na czarną listę, również Twoja domena odczuje konsekwencje. Wiadomości e-mail nie będą dostarczane. Generuje to czasochłonny proces przywrócenia wiarygodności.
Co to jest własny adres IP?
Własny adres IP to adres IP, z którego korzystasz tylko TY. Nie jest udostępniany żadnym innym adresom www. Twoja nazwa domeny i adres IP są ze sobą powiązane. Tak więc, jeśli wpiszesz swój adres IP, przeniesie Cię on bezpośrednio do Twojej witryny. Oznacza to dużą samodzielność w prowadzeniu choćby wspomnianej wcześniej wysyłki mailingowej. Masz pewność, że nikt inny o tym samym adresie IP nie wpłynie negatywnie na reputację Twojej domeny. Adres IP jest wówczas przypisany do Twoich domen na hostingu.
Współdzielone a dedykowane adresy IP
Współdzielony adres IP to pojedynczy adres używany przez wiele witryn internetowych na jednym serwerze internetowym. Posiadanie dedykowanego adresu IP oznacza, że dana usługa ma swój własny adres i możesz użyć tego adresu IP dla wszystkich domen tej usługi (hostingu).
Jakie są zalety z posiadania dedykowanego numeru IP?
- Bezpośredni dostęp do strony
Czasami możesz potrzebować uzyskać dostęp po HTTP do swojej witryny, bezpośrednio bez posiadania domeny, dedykowany adres IP da Ci taką możliwość. - Lepsza reputacja nadawcy wiadomości e-mail
Posiadanie witryny internetowej na jednym adresie IP może powodować nieprzewidywalne trudności, a także może mieć to wpływ na usługę poczty e-mail. Istnieją sytuacje, w których inny użytkownik, który korzysta z tego samego serwera gdzie mamy hosting współdzielony oraz IP, zostaje zbanowany lub umieszczony na czarnej liście za spamowanie, co może mieć również wpływ na usługę poczty e-mail. Korzystanie z dedykowanego adresu IP dla poczty e-mail izoluje usługę od skutków nadużyć, w przypadku których inni są winni. - Możliwość korzystania z SSL dla poczty w Twojej domenie
Własny adres IP umożliwia zainstalowanie na tym adresie IP własnego komercyjnego certyfikatu SSL, co daje Ci możliwość szyfrowanego połączenia SSL do poczty w Twojej domenie. - Większa skuteczność mailingów
Dedykowany numer IP jest ważny dla wszystkich prowadząc biznes online na przykład sklep internetowy. Wysyłając mailingi do swoich klientów posiadanie własnego numeru IP wpływa na dostarczalność newsletterów do odbiorców. Wykonując jedną masową wysyłkę z danego numeru IP filtry antyspamowe inaczej będą postrzegać niż 20 podobnych wysyłek z jednego numeru IP.
Posiadanie własnego adresu IP staję się coraz trudniejsze. Wyczerpana pula adresów przez RIPE NCC sprawia, że coraz częściej użytkownicy samodzielnie poszukują możliwości zyskania własnego adresu/adresów na wyłączność. Ze względu na duży popyt, a małą podaż ceny takich adresów IP sięgają od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Bez względu jak duży prowadzisz biznes i czy dopiero zaczynasz swoją działalność, czy jesteś już doświadczonym użytkownikiem online, zadbaj o reputację adresu IP. Indywidualny adres IP, należący tylko do Ciebie daje Ci możliwość budowania wiarygodności w sieci.
Źródło:
[1] https://satkurier.pl/news/189131/prognoza-cisco-5-3-mld-uzytkownikow-internetu-w-2023-roku.html
[2] https://www.ripe.net/manage-ips-and-asns/ipv4/ipv4-run-out
Poczytaj więcej na naszym blogu
-
Automatyczne tłumaczenie tekstów na stronie – czy warto?
Automatyczne tłumaczenie tekstu, to proces który przy pomocy sztucznej inteligencji tłumaczy treść z jednego języka na drugi. Czy warto wykorzystać je w kontekście stron internetowych? -
Polski ład w e-commerce
Polski Ład, o którym jak możemy przeczytać jest planem odbudowy polskiej gospodarki po pandemii Covid-19 spowodował szereg zmian tak dla przedsiębiorców jak i pracowników. Od 1 stycznia, czyli momentu jego wejścia w życie pojawia się szereg pytań i obaw.