Serwery dedykowane
Sukces Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Online
Co znajdziesz w tym artykule:
Krakowski Festiwal Filmowy za nami! Przeczytaj przypadek popularnego wydarzenia kulturalnego prowadzonego przez Krakowską Fundację Filmową. Dowiedz się dlaczego ważne jest, aby dobór usług hostingowych nie był przypadkowy, dlaczego support 24/7 oraz wsparcie administratorów mają znaczenie.
Krakowska Fundacja Filmowa została powołana w 2003 roku w celu organizowania wydarzeń popularyzujących film i działań wspierających produkcję filmową. Głównym obszarem działalności Fundacji jest organizacja Krakowskiego Festiwalu Filmowego. KFF jest jedną z najstarszych imprez w Europie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Festiwalowi towarzyszą wystawy, koncerty, pokazy plenerowe oraz spotkania z twórcami.
Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.
Co roku na przełomie maja i czerwca podczas ośmiu festiwalowych dni miłośnicy kina mają okazję obejrzeć około 250 filmów z Polski i z całego świata. Festiwal każdego roku odwiedza ok. 900 polskich i międzynarodowych gości: reżyserów, producentów, programatorów festiwali oraz liczna krakowska publiczność.
KFF 2.0
2020 rok, wraz z nadejściem pandemii, wszystko zmienił. Kina, teatry, sale koncertowe zostały zamknięte, a termin ich ponownego otwarcia nie był znany. Dla organizatorów było jasnym, że obchodzący w tym roku swój 60. jubileusz Krakowski Festiwal Filmowy w dotychczasowej formule nie może się odbyć…
Co z kinomanami, dla których Festiwal stał się kultowym i nieodzownym corocznym elementem życia? Co z twórcami i producentami filmów, którzy przeszli etap selekcyjny festiwalu i oczekiwali na konfrontację swoich dzieł z publicznością?
KFF nie mógł zawieść. Prezentację najnowszych filmów dokumentalnych, animowanych i krótkich fabuł ze świata, oczekiwane polskie premiery, a także spotkania z twórcami postanowiono przenieść do… Internetu.
„Wiedzieliśmy, że nie możemy zawieść swojej publiczności. Jednocześnie dostrzegliśmy szansę dla Festiwalu, na to by dotarł do szerszego grona. By przeprowadzić go online potrzebowaliśmy szybko reagujących partnerów technicznych gotowych sprostać wyzwaniu, i nie zawiedliśmy się.”
– mówi Barbara Orlicz, wiceprezes zarządu Krakowskiej Fundacji Filmowej
Migrujemy!
Strony Krakowskiej Fundacji Filmowej utrzymywane są w Kei.pl na zarządzanym serwerze dedykowanym. W czasie Festiwalu, rok w rok jego obciążenie wyraźnie wzrasta, mimo że wydarzenie dotąd odbywało się w krakowskich kinach, a strona krakowfilmfestival.pl wykorzystywana była jedynie do kontaktu z mediami i publicznością. Teraz miało być inaczej. Nasze serwery poza wzmożonym obciążeniem, na które byliśmy przygotowani, obsłużyć musiały dodatkowo rejestrację uczestników i sprzedaż biletów i to nie tylko w Krakowie, ale w całej Polsce.
Mieliśmy niewiele czasu, Festiwal miał się zacząć za trzy dni. Po uprzedniej analizie postanowiliśmy przenieść usługi KFF na mocniejszą maszynę w nocy z 28 na 29 maja.
– mówi Marcin Picheta, Administrator ds. infrastruktury IT w Kei.pl
Dzięki dobremu zapleczu technicznemu i wykwalifikowanej kadrze administratorów zaledwie 40 minut zajęło nam przeniesienie zasobów KFF na mocny serwer 2x E5 2690 v3 o pamięci 128GB RAM i dyskach 8x 1TB HDD + Cache controller.
2x więcej widzów
I udało się! W niedzielę, 31 maja rozpoczął się 60. Krakowski Festiwal Filmowy. W uroczystej gali inaugurującej tę wyjątkową, bo internetową, odsłonę festiwalu wzięli udział laureaci pierwszej edycji: Witold Giersz oraz Jerzy Hoffman, a także Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski.
W ciągu ośmiu festiwalowych dni, podczas 230 filmowych seansów, pokazane zostały 172 najnowsze filmy dokumentalne, animowane i krótkometrażowe fabuły z całego świata, odbyło się ponad 60 spotkań z filmowcami, bohaterami i jurorami. Galę wręczenia nagród poprowadził Maciej Stuhr. W Festiwalu wzięło udział ponad 40 000 widzów!
„Decyzja o zorganizowaniu festiwalu online nie była łatwa, ale dzięki wsparciu niezawodnych partnerów, zaufaniu twórców, a także sprzyjającym głosom napływającym ze strony wiernych widzów szybko zrozumieliśmy, że jest najlepszą z możliwych. I nie pomyliliśmy się! W trudnych czasach pandemii, festiwal przyciągnął dwukrotnie większą liczbę widzów spragnionych uczty filmowej najwyższej jakości.”
– podkreśla Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego
W czasie Festiwalu od 31.05 do 7.06 za pośrednictwem strony krakowfilmfestival.pl zarejestrowano 40.000 uczestników – tym razem nie tylko z Krakowa, ale z całej Polski. Strona nie odnotowała żadnego przestoju (braku dostępności strony online) czy problemów z transferem danych.
Tuż przed rozpoczęciem Festiwalu okazało się, że zainteresowanie publiczności przerosło nasze najśmielsze oczekiwania i zrozumieliśmy, że nasze zasoby hostingowe mogą nie być wystarczające. Natychmiast skontaktowaliśmy się z naszym partnerem – Kei.pl. Otrzymaliśmy kompleksową pomoc, nowy serwer dedykowany oraz zapewnioną migrację i opiekę techniczną. Dzięki temu mogliśmy w spokoju skupić się w pełni na merytorycznych sprawach związanych z przeprowadzeniem Festiwalu.
– mówi Barbara Orlicz, wiceprezes zarządu Krakowskiej Fundacji Filmowej
Poczytaj więcej na naszym blogu
-
Czy backup jest wystarczający aby Twoje dane były bezpieczne?
Bezpieczeństwo danych to sprawa priorytetowa. Jak powinno wyglądać nowoczesne Data Center i jak podejść do tematu backupu danych? -
Czy istnieje alternatywa dla G Suite?
Korzystasz - jako firma - z bezpłatnej aplikacji G Suite? Google właśnie ogłosił rezygnację z darmowego utrzymywania usług. Czy istnieje alternatywna dla G Suite?