Bezpieczeństwo
Firefox Private Relay
Co znajdziesz w tym artykule:
Chroniąc swoją prywatność, korzystając z formularza rejestracji bądź zapisu w celu pobrania interesujących Cię treści korzystasz ze „specjalnego” na tę okazję adresu e-mail bądź jesteś stałym klientem usług typu 10 minute mail? Koniec ze spamem. Poznaj nową usługę Firefox Private Relay, za pomocą której już wkrótce stworzysz aliase do adresów e-mail. Efekt? Aby dokonać wymaganej subskrypcji bądź rejestracji – będziesz mógł zrobić to zaledwie jednym kliknięciem bez obaw o niechciane wiadomości na głównej skrzynce.
Subskrypcja treści bez obaw
Z IV badania Zjawiska Spamu w Polsce, jasno wynika, że dziennie tracimy 3 minuty na usuwanie niechcianych wiadomości. W skali roku daje nam to, aż 19 godzin. W natłoku przychodzących do nas wiadomości nie chcemy mnożyć dodatkowej ich ilości. Korzystając z różnego rodzaju akcji typu Podaj swój mail, a w prezencie otrzymasz e-booka korzystamy ostrożnie. W obawie przed lawinową ilością niechcianej korespondencji zakładamy i korzystamy ze specjalnej skrzynki „przewidzianej” na tę okoliczność. Nierzadko w tym celu korzystamy z usług typu 10 minute mail. Chronimy swoją prywatność. Nie chcemy być zalewani kolejnymi treściami reklamowymi. Z myślą o komforcie i czasie użytkowników Mozilla wprowadziła testowo rozwiązanie funkcjonujące jako dodatek do przeglądarki. Private Relay to usługa dzięki której wprowadzisz alias do swojego głównego adresu e-mail – bez obaw o zaśmiecanie skrzynki.
Private Relay – koniec ze spamem
Private Relay to nowy dodatek Firefoxa, który wypowiada skutecznie nie – niechcianym wiadomościom. Usługa pozwala na tworzenie aliasów – losowo generowanych adresów e-mail, które przekierowują do naszej głównej skrzynki odbiorczej – z opcją zarządzania – korespondencją przychodzącą. Jeżeli chcesz zarejestrować adres e-mail, ale w obawie przed spamem korzystałeś w tym celu ze „specjalnego adresu” Private relay to rozwiązanie, za pomocą którego oszczędzisz czas i wzmocnisz bezpieczeństwo skrzynki. Korzystając z rozwiązania, nie tylko optymalizujesz pracę, ale także chronisz swoja tożsamość. Jak będzie wyglądał Twój alias? To losowo wygenerowana nazwa kończąca się na @relay.firefox.com.
Źródło: https://relay.firefox.com/
Unikalny adres e-mail powstały w oparciu o nasz główny adres pozwala na subskrypcję danej marki, zakupy w sieci rejestracja, czy pobranie e-booka. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie w celu otrzymania usługi niezbędny jest e-mail. W przypadku otrzymywania dużej ilości niechcianych wiadomości – w zaledwie chwile możesz zawiesić usługę.
Jeżeli aplikacja Relay będzie przekazywać niechciane wiadomości, wystarczy zaktualizować ustawienia usługi, aby blokować wiadomości z aliasu, który je dostarcza.
Źródło: https://relay.firefox.com/
Premiera jeszcze w tym roku
Usługa jest w fazie rozwoju i testowania. Rozszerzenie dostępne jest na stronie producenta. Ze względu na prowadzone testy, nie ma możliwości logowania i ogólnodostępnego korzystania z niej. Rozwiązanie jest dostępne na tak zwane „zaproszenie”. Mając założone konto Firefoxa, wystarczy użyć swojego adresu e-mail. Wówczas trafisz na listę oczekujących. Gdy miejsce będzie wolne, otrzymasz linka aktywacyjnego za pomocą którego możesz dokończyć rejestrację i rozpocząć testowe korzystanie z usługi. Jesteśmy zapisani! Już nie możemy doczekać się zaproszenia. Jedno jest pewne – w kolejnym wpisie podzielimy się z Wami naszym testem.
Zapisz się na waitlist
Chcesz zobaczyć jak wygląda usługa w praktyce. Wystarczy, że wejdziesz na stronę usługi, zgłosisz chęć swojego udziału. Twój e-mail trafi na listę oczekujących.
Mozilla pod lupę bierze ochronę prywatności użytkowników. W swojej ostatniej wersji przeglądarki (Mozilla ’79) wprowadziła mechanizm ETP 2.0 (Enhanced Tracking Protection 2.0), w którym zablokowała możliwość śledzenia aktywności użytkowników w sieci. Jeszcze w tym kroku, zapowiedziana jest premiera Firefox Private Relay. Czy te działania pozwolą umocnić swoją pozycję w rankingu przeglądarek? Tego nie wiemy, ale jedno jest pewne – działania przełożą się na komfort i bezpieczeństwo użytkowników.
Źródło:
https://relay.firefox.com/
https://support.mozilla.org/en-US
https://force.org.pl/raport-iv-badania-zjawiska-spamu-polsce-juz-pobrania-2
Poczytaj więcej na naszym blogu
-
W chmurze czy lokalnie na serwerze dedykowanym?
Serwer czy chmura? Zastanawiasz się teraz, jakie rozwiązanie zapewni Ci oczekiwaną wydajność. Co będzie bezpieczniejsze? Serwer czy chmura? Jakie są wady i zalety każdego z nich? -
Disaster Recovery Plan – i jego rola w działaniu firmy
Disaster Recovery Plan to dokument stanowiący procedurę postępowania na wypadek katastrofy. DRP porządkuje schemat działania i ustala procedurę działania przed, w trakcie i po ustaniu zdarzenia krytycznego.