Bezpieczeństwo
Firefox ’76 zadebiutował na rynku
Wraz z początkiem maja zadebiutowała nowa wersja przeglądarki Mozilli. Najnowsza wersja pod lupę bierze bezpieczeństwo danych logowania użytkowników. Firefox ’76 wraz z nowymi rozwiązaniami poddaje się testom użytkowników.
Lockwise, czyli hasła pod kontrolą
Po pierwsze, Firefox, na celownik wziął bezpieczeństwo. Jedną z ważniejszych zmian jest wzmocnienie ochrony haseł i logowania. Lockwise, który zastąpił Lockbox, koncentruje się na ochronie loginów i haseł wykorzystywanych przez użytkowników w sieci. Po pierwsze, teraz mamy możliwość automatycznego generowania złożonych i bezpiecznych haseł na kilku stronach internetowych. Możemy je zapisywać bezpośrednio w przeglądarce. Po drugie wprowadzono zabezpieczenia z myślą o użytkownikach, którzy korzystają ze wspólnego sprzętu. W najnowszej wersji przeglądarki, przechodząc do panelu „Dane logowania i hasła” nie będziemy mogli skopiować, czy podejrzeć któregoś z nich. Teraz, jeżeli użytkownik nie ma skonfigurowanego głównego hasła do przeglądarki, nie wyświetli listy zapisanych haseł. Pojawi się prośba o autoryzację. Aby uzyskać takie informacje użytkownik będzie musiał wpisać hasło systemu operacyjnego. Po pozytywnej weryfikacji, będziemy mieli 5 minut, aby przeglądać nasze hasła, po ich upływie pojawi się ponowna prośba o potwierdzenie tożsamości. To ważne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku, gdy nasz komputer nie jest używany tylko przez nas. Jak czytamy na stronie producenta:
- Firefox wyświetla krytyczne ostrzeżenia w menedżerze haseł Lockwise, gdy witryna zostanie naruszona
- Jeśli jedno z kont bierze udział w naruszeniu witryny i używa tego samego hasła w innych witrynach, zostaniesz poproszony o aktualizację hasła. Ikona klucza wskaże, które z kont użyło wrażliwego hasła.
- Firefox’96 umożliwia automatyczne generowanie bezpiecznych, złożonych haseł do nowych kont w kilku witrynach.
- Jeśli korzystasz z urządzenia w kilka osób, najnowsza aktualizacja zapobiega przypadkowemu szpiegowaniu przez ramię. Wymagane jest podanie hasła do systemu operacyjnego.
Firefox’96. Kolejne zmiany
- Picture-to-Picture
Wielozadaniowość, to kolejny aspekt, który Mozilla wzięła pod lupę. Niezależnie jaki rodzaj prac wykonujesz, przeglądając materiał video, wystarczy, że klikniesz dwukrotnie w ikonkę, a małe okno przeniesie się na pełnowymiarowy obraz. Ta z pozoru mała zmiana, znacznie usprawnia workflow. - Audio Worklet
Firefox obsługuje teraz Audio Worklet, które umożliwiają bardziej złożone przetwarzanie dźwięku, takie jak VR czy doświadczenia podczas rozgrywek w sieci. Jak zaznacza Mozilla rozwiązanie to jest adaptowane przez niektóre z naszych ulubionych programów. Dla przykładu podaje zoom – szczególnie istotny w dobie pracy zdalnej. Dzięki tej zmianie możemy połączyć się przez Zoom w przeglądarce Firefox bez potrzeby pobierania dodatkowych plików. - WebRender
Mozilla dokłada wszelkich starań, aby sprawne i płynne przeglądanie witryn stało się faktem. Wspracie dla webRender to kolejna ze zmian. Renderowanie grafik zostało przeniesione do tak zwanego GPU. Mozilla dostosowuje sposób wyświetlania grafik już na ekrany o rozdzielczości mniejszej niż 1920 x 1200.
Najnowsza wersja przeglądarki jest dostępna na stronie producenta. Jak zaznacza Mozilla, samoistna, automatyczna aktualizacja powinna nastąpić dla użytkowników korzystających na co dzień z przeglądarki.
Źródło:
https://www.mozilla.org/en-US/firefox/76.0/releasenotes/
Poczytaj więcej na naszym blogu
-
Czym różni się backup od archiwizacji poczty?
Archiwizacja poczty to usługa, dzięki której Twoje wiadomości są archiwizowane nawet gdy zostaną usunięte z serwera. Backup natomiast służy jedynie do przywracania danych po awarii, umożliwiając kopiowanie zestawów danych z kopii zapasowej. -
Wyłudzanie danych. Uważaj na fałszywe wiadomości
Wyłudzanie danych, to zjawisko nasiliło się zwłaszcza teraz, gdy spora część naszych aktywności przeniosła się do sieci. Jak nie dać się „złowić”? Zobacz na co zwracać uwagę.