Bezpieczeństwo
Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa
Co znajdziesz w tym artykule:
Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (ECSM) to kampania organizowana przez ENISA. Inicjatywa ma wymiar ogólnoeuropejski. W Polsce koordynowana jest przez Państwowy Instytut Badawczy NASK. Imprezie patronują między innymi Ministerstwo Cyfryzacji oraz Minister Edukacji Narodowej. Ty też możesz wziąć udział i zgłosić swoją inicjatywę! Sprawdź jak to zrobić.
Inicjatywa organizowana jest regularnie od 2013 roku. W ramach wydarzenia cyberbezpieczeństwo kreowane jest jako wspólna odpowiedzialność. Kampania informacyjna odbywa się zawsze w październiku, swoim zasięgiem obejmuje całą Europę, skupia się na promowaniu bezpieczeństwa w sieci poprzez edukację i dzielnie się dobrymi praktykami.
Również w tym roku ECSM działa przez cały październik, a każdy tydzień koncentruje się na innym temacie. W każdym tygodniu ENISA i jego partnerzy będą publikować raporty, organizując wydarzenia i działania skupione wokół każdego z tych tematów. Wydarzenia będą się koncentrować na szkoleniach, ogólnych prezentacjach dla użytkowników, quizach internetowych itp.
Kultura bezpiecznej sieci
Miesiąc cyberbezpieczeństwa, podzielony na 4 bloki tematyczne, rozpoczyna tydzień poświęcony Cyberhigienie. Pomysłodawcy skupiają się na propagowaniu odpowiednich zachowań w codziennych rytuałach, które pomogą podnieść poziom bezpieczeństwa online. Aktualizacja oprogramowania i zmiana haseł powinny wejść w nawyk każdego użytkownika sieci. W drugim tygodniu organizatorzy skupiają się na kwestii Edukacji. Kolejny tydzień poświęcono zagadnieniu SCAM, całość cyklu kończy natomiast tydzień poświęcony nowym technologiom.
SCAM – oszustwo, polegające na wyłudzeniach wykorzystujących relacje z ofiarą. Oszust buduje zaufanie i wykorzystuje je do pozyskania korzyści finansowych.
Październik Miesiącem Bezpieczeństwa:
- Tydzień 1 – Cyberhigiena najprostsze działania, które powodują wzrost cyberbezpieczeństwa każdego z nas (np. systematyczna zmiana hasła i aktualizacja oprogramowania)
- Tydzień 2 – Edukacja dla cyberbezpieczeństwa, czyli jak uczyć świadomego korzystania z internetu? Jak kształcić specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa i nowoczesnych technologii?
- Tydzień 3 – Cyber Scams czyli jak nie paść ofiarą oszustów w sieci (organizowane przy wsparciu Europol EC3)
- Tydzień 4 – Nowoczesne technologie, tydzień poświęcony takim tematom jak: sztuczna inteligencja (AI), czy Internet Rzeczy (IoT), fake news.
Zgłoś swoją inicjatywę!
Jesteś zainteresowany propagowaniem bezpieczeństwa? Organizujesz warsztaty, prelekcje, szkolenia bądź wykłady? Zgłoś swoją działalność na adres ecsm@nask.pl, informacje o wydarzeniu zostaną pokazane na stronie bezpiecznymiesiac.pl a także promowane w mediach społecznościowych. Wydarzenie można zarejestrować także na ogólnoeuropejskiej stronie.
Poczytaj więcej na naszym blogu
-
Czym różni się backup od archiwizacji poczty?
Archiwizacja poczty to usługa, dzięki której Twoje wiadomości są archiwizowane nawet gdy zostaną usunięte z serwera. Backup natomiast służy jedynie do przywracania danych po awarii, umożliwiając kopiowanie zestawów danych z kopii zapasowej. -
Co to jest traceroute?
Czasami dostęp do niektórych witryn internetowych może być utrudniony. Traceroute to przyjazne dla użytkownika narzędzie, które pomaga zdiagnozować przyczynę takiego problemu!