Bezpieczeństwo
Windows Defender Firewall – czy warto używać?
Co znajdziesz w tym artykule:
Czym jest Windows Defender Firewall?
Windows Defender Firewall to oprogramowanie zapory opracowane przez firmę Microsoft w celu ochrony komputerów z systemem operacyjnym Windows. Oprogramowanie zezwala lub zabrania programom na komputerze dostępu do sieci lub zasobów internetowych. Umożliwia również lub blokuje połączenia do i z innych komputerów w sieci. Zapora Windows Defender działa w celu ochrony systemu operacyjnego i danych użytkownika na komputerze przed niewłaściwym lub niezatwierdzonym dostępem, użytkowaniem i możliwą infekcją.
Jakie rodzaje zapór są tam dostępne?
Zapory mogą być oprogramowaniem lub sprzętem i najprawdopodobniej obie są chronione.
Router (czasami nazywany „modemem”), który łączy Internet od usługodawcy internetowego do domu lub biura, jest zazwyczaj zaporą sprzętową. Na komputerze, niezależnie od tego, czy jest uruchomiony system Windows czy macOS, najprawdopodobniej jest uruchomiona zapora oprogramowania.
Zapora & ochrona sieci w zabezpieczeniach systemu Windows umożliwia wyświetlanie statusu zapory Windows Defender i sprawdzanie, do których sieci jest podłączone urządzenie. Zapora pomaga kontrolować, w jaki sposób ruch jest dozwolony, do lub z sieci lub urządzenia. Idealnym rozwiązaniem jest to, że Zapora umożliwia jedynie przekazanie danych przez Ciebie, które zostały przez Ciebie zlecone, lub że użytkownik zdecyduje się na to, że udostępnia usługę na danej maszynie lub w sieci.
Na komputerze osobistym prawdopodobnie nie masz żadnych usług publicznych, więc Zapora powinna blokować cały niechciany ruch przychodzący.
Czy warto włączyć Zaporę?
Windows Defender Firewall jest bezpłatny. Ale to nie jedyny powód, dla jakiego warto go włączyć. Inne cechy tego produktu, na które warto zwrócić uwagę to:
- wykrywanie zagrożeń w czasie rzeczywistym,
- zapora i ochrona sieci,
- ochrona przed witrynami phishingowymi,
- raporty o wydajności systemu,
- bezpieczeństwo sprzętowe,
- kontrola rodzicielska.
Defender firmy Microsoft jest całkiem niezły w wykrywaniu plików złośliwego oprogramowania, blokowaniu exploitów i ataków sieciowych oraz oznaczaniu witryn phishingowych. Zawiera nawet proste raporty dotyczące wydajności i kondycji komputera, a także kontrolę rodzicielską z filtrowaniem treści, ograniczeniami użytkowania i śledzeniem lokalizacji.
Sporo. Patrząc na liczbę korzyści, warto włączyć Defendera. Ale czy narzędzie to nie powoduje żadnych problemów?
Problemy wywoływane przez Defendera
W Internecie można spotkać się z takimi problemami spowodowanymi Zaporą jak:
- blokowanie niektórych funkcji aplikacji,
- problemy z aktualizacją systemu Windows 10,
- brak działania, pomimo włączenia.
Niewiele. Dodatkowo, na większość problemów Microsoft przygotował rozwiązanie w postaci narzędzia „Automatyczne diagnozowanie i rozwiązywanie problemów z Zaporą systemu Windows”. Aby z niego skorzystać i automatycznie rozwiązać problemy wystarczy pobrać plik, a następnie uruchomić go i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi w narzędziu.
Jak otworzyć Zaporę?
Aby ręcznie otworzyć Windows Defender Firewall:
- Kliknij Start (ikona okna na dolnym pasku) lub naciśnij klawisz Windows na klawiaturze.
- W polu „Wyszukaj programy i pliki” wpisz Defender lub Windows Defender i naciśnij Enter.
- W wynikach wyszukiwania kliknij „Zapora Windows Defender„.
Jak włączyć Windows Defender Firewall
Jeśli nie możesz otworzyć Zapory, pora ją włączyć. Oto instrukcja dla Windows 11:
- Kliknij Start (ikona okna na dolnym pasku), a następnie otwórz Ustawienia. W części Prywatność i zabezpieczenia wybierz Zabezpieczenia Windows > Zapora i ochrona sieci.
- Wybierz odpowiedni profil sieciowy: Sieć z domeną, Sieć prywatna lub Sieć publiczna.
- W obszarze Microsoft Defender Zapora przełącz ustawienie na Włączone. Jeśli urządzenie jest połączone z siecią, ustawienia zasad sieci mogą uniemożliwiać wykonanie tych kroków.
Typy sieci
W poprzednim punkcie wspomnieliśmy o profilu sieciowym. Warto rozszerzyć opis w tym miejscu.
Zaporę Windows Defender można włączać i wyłączać oraz uzyskiwać dostęp do zaawansowanych opcji zapory Windows Defender dla następujących typów sieci:
- Sieci domeny (w miejscu pracy) – najmniej restrykcyjny typ. Umożliwia połączenia przychodzące, aby umożliwić np. udostępnianie plików. Profil domeny jest wybierany automatycznie po podłączeniu do sieci z domeną zaufaną przez komputer lokalny.
- Sieci prywatne (wykrywalne) – zakładają, że sieć jest odizolowana od Internetu i dopuszcza więcej połączeń przychodzących niż publicznych. Nigdy nie zakłada się, że sieć jest prywatna, chyba że została wyznaczona jako taka przez lokalnego administratora.
- Sieci publiczne (niewykrywalne) – najbardziej restrykcyjny profil. Jeśli sieć jest współdzielona ze światem.
Podsumowując
Zapora pomoże Ci chronić komputer i dane, pozwalając Ci na zarządzanie ruchem sieciowym. Po prostu zablokujesz niechciany ruch przychodzący. Ponadto dzięki Zaporze ocenisz ruch przychodzący pod kątem złośliwego oprogramowania, takiego jak hakerzy i złośliwe oprogramowanie, które może zainfekować komputer.
Poczytaj więcej na naszym blogu
-
Bezpieczna i wydajna poczta – nowość w ofercie
Wiadomości e-mail to prawdziwa rewolucja w komunikacji. To właśnie forma mailowa w dużej mierze zdeterminowała komunikację biznesową. Jak pokazują badania, w zaledwie 60 sekund na całym […] -
Firefox ’76 zadebiutował na rynku
Firefox'76. Wraz z początkiem maja zadebiutowała nowa wersja przeglądarki Mozilli. Firefox pod lupę bierze bezpieczeństwo danych.